Петропавлівський собор

Петропавлівський собор

Петропавлівський собор

Петропавлівський собор

Петропавлівський собор — один з найстаріших храмів Петербурга. Попередницею собору була дерев’яна церква Петра і Павла, побудована на території однойменної фортеці ще в 1703 році. Закладка кам’яного собору відбулася в 1712 році. Будівництво собору, автором проекту якого був архітектор Д. Трезіні, велося протягом двадцяти років.

Зовнішній вигляд собору та оформлення його внутрішнього простору незвичні для традиційної російської культової архітектури. Головна цінність і пам’ятка — чудовий різьблений іконостас з позолотою і надпрестольна сінь. Вони були даровані храму государем Петром I і його дружиною Катериною I. Дуже цікава живопис всередині собору, яка характеризує важливий етап у розвитку російського мистецтва. Традиційно стіни храмів розписувалися особливим чином, оскільки було дозволено зображувати виключно біблійні сюжети. Художники, які розписували Петропавлівський собор, використовували і світські художні орнаменти, і це було в певному сенсі революційним явищем.

Протягом багатьох років Петропавлівський собор був пам’ятником слави російської зброї. Протягом двохсот років тут зберігались трофейні прапори, ключі від міст і фортець, захоплених російською армією. Однак на початку XX століття всі реліквії були передані на зберігання у фонди Ермітажу. У наші дні в соборі експонуються копії шведських і турецьких прапорів.