Пуп Землі

Пуп Землі

Пуп Землі

Пуп Землі

Важко уявити, що іронічне вираз «пуп Землі» знайшло цілком матеріальне втілення, і не де-небудь, а в свята святих всіх християн – Храм гробу господнього.

Як пуповина пов’язує дитину з матір’ю, так і місце, де Ісус був похований і де він вознісся, уособлює зв’язок віруючого з Всевишнім. Це місце стало символічним християнським центром Землі, місцем спасіння всього роду людського. На мармуровій підлозі, приблизно посередині між вівтарем кафедрального храму і Кувуклією, прекрасною каплицею з рожевого каменю, побудованої над Гробом Господнім, стоїть невелика чаша. Виконана вона з жовтого різьбленого мармуру, а всередину розміщено стилізований куля, прикрашений хрестом. Саме цей посудину і означає для християн центр Землі.

Географічний сенс шукати тут не потрібно – це місце єднання всіх християн, місце, де народжується святий великодній вогонь, де голоси і думки людські підносяться в єдиній молитві про спасіння душі. Чаша прикута ланцюгом, щоб її не зрушували з місця. Кажуть, що єдиний, кому це дозволено, – звичайна прибиральниця. Тільки їй вдається щодня пересувати «пуп Землі» – ось така відповідальна робота.