Село Хампі

Село Хампі

Село Хампі

Село Хампі

Село Хампі знаходиться на півночі штату Карнатака в Індії. Тут є безліч пам’яток зруйнованої імперії Віджаянагар. Село розташована в самому центрі стародавніх руїн, тому часто її ототожнюють з древнім зруйнованим містом. Всі збережені історичні пам’ятки входять до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Центральним серед пам’яток Хампі є храмовий комплекс Вірупакша, присвячений богу Шиві і є місцем поклоніння індуїстським богиням Пампі і Бхуванешварі. Поява цього комплексу відноситься до часу задовго до утворення імперії Віджаянагар.

Дорога до центрального храму проходить повз різьблених колон холу мандапы, прикрашених зооморфними зображеннями тварин. Декоративні візерунки епохи Виджаянагаров, нанесені на стелю мандапы, містять різні лики Шиви, сюжети з епосу Махабхарати, кілька інкарнацій Вішну і зображують процесію зі старим Видьяраньей. Манера розпису віддалено схожа з маріонетками балагану тіней. Перед мідної статуєю Нанді розташовується невелике святилище, вхід в яку прикрашений казковими земноводними тваринами, що вивергає з пащ рідина, а над їх головами жовті вогники. Зовсім поруч – за огорожею розташований невеликий храм, який вважається попередником храму Вірупакша.

Інші пам’ятки цього комплексу представляють не менший інтерес. Унікальність комплексу полягає в тому, що він пережив регулярні набіги мусульман і дожив до наших днів. Захоплююча і неповторна краса місцевої природи тільки підкреслює всі принади цього дивного місця.