Чуфут-Кале

Чуфут-Кале

Чуфут-Кале

Чуфут-Кале

Чуфут-Кале – одні із самих мальовничих і найбільш відомих руїн на території Криму, які варто відвідати кожному любителю історії.

«Єврейська фортеця», «Парна фортеця», «Кирк-Єр», «Скеля караїмів», «Кирк-Ор», «Гевхер-Кермен», «Чифут-Колес», «Скеля юдеїв» – все це про Чуфут-Кале, нині лежить у руїнах місті-фортеці в Криму.

Це місто, колись був першою резиденцією ханів незалежного Криму, виникло приблизно в V-VI столітті нашої ери як укріплене поселення на кордоні володінь могутньої Візантії. У той період його населення, найімовірніше, складалося з алан, однак тих змінили кипчаки, і на зміну яким прийшли вже караїми. За свою багатовікову історію місто навіть встиг побувати столицею крихітного князівства, що перебувало у васальній залежності від Кримського Юрта Золотої Орди. Кінець Чуфут-Кале як багатолюдного міста настав після приєднання цих земель до Російської Імперії. При владі татар це місто було одним з небагатьох, де могли вільно жити караїми, а в Росії ніяких обмежень на їх проживання не було, і тому перехід Чуфут-Кале в російське підданство привів до результату караїмів з міста в ті місця, де раніше їм жити не дозволялося. Підсумок виявився сумний – кінця XIX століття місто виявився покинуть усіма жителями.

З збережених будівель в Чуфут-Кале-найбільш відомий мавзолей Джанике-ханим, дочки знаменитого хана Тохтамиша, будівництво якого датується 1437 роком. Крім нього є й інші збережені будівлі, приміром, два караїмські храми, які в даний час активно реставруються караїмською громадою. Хоча нині місто майже повністю перетворився в руїни, її відвідування не залишить байдужими тих, хто по-справжньому любить і цінує місця, в яких Історію можна побачити, доторкнутися і відчути всім своїм єством.